Агрокомпас Архив броеве
Безплатен е-майл бюлетин
Материали със свободен достъп
Home Search E-mail us
БългарскиАнглийски
ТЪРСИ В СТАТИИТЕ
Четвъртък, 02 Май 2024

Декември 2023

Предишен | Следващ
КАТАЛОЖЕН № 1053

ЗА ПОТРЕБИТЕЛИ

  РУБРИКИ

АГРО НОВИНИ


Рубрика: Браншове Брой: Август 2020
Необходими са обучени берачи в билкарството
Браншовата организация на билкарите от години настоява за въвеждане на специален билкарски билет, подобен на ловния

Необходими са обучени берачи в билкарството

print

e-mail facebook

Коронакризата засегна редица сектори. Как се отрази извънредното положение на билкарите у нас? Темата коментира Иван Цицелков, председател на Управителния съвет на Българската асоциация на билкарите.

„Берачи тази година има много повече заради това, че много хора се завърнаха от чужбина и съответно не ги пускат да пътуват много навън в момента. Лошото е, че има несигурност на пазара, тъй като билките отиват основно в Западна Европа, а там пък в момента предпочитат да задържат покупките и тази несигурност се отразява на търсенето към износителите и от износителите към пунктовете. Така че, по-скоро очаквам тази година ще има лек застой и в нашия бранш.“

От Асоциацията прогнозират, че износът през тази година ще се свие в порядъка на 10-20 процента.

„Най-много изнасяме за Западна Европа - Германия, Испания, след това за Америка, за Азия също. Това са държави, които най-силно пострадаха от коронавируса и от тази гледна точка очаквам тази стагнация да се отрази и на нас. България също внася билки - от Азия, от Албания, Полша, но като цяло не е голям вносът на билки. По-скоро сме експортно ориентирани.“

Въпреки че броят на берачите се увеличава през тази година, на дневен ред остава друг проблем. А именно - липсват добре обучени хора, които да събират ценните растения.

„Въпросът с качеството е много сериозен. Това е така, защото старите обучени билкари си отиват и на тяхно място застъпват млади хора основно от малцинствата, които не са добре обучени и това ни създава много сериозни проблеми.“

От браншовата организация правят опити да организират курсове, на които да обучат бъдещи берачи. Но ситуацията с коронакризата възпрепятствала плановете им.

„Трябваше да има курсове по билкарство за билкозаготвителните пунктове през март, но заради коронавируса не се състояха. Сега се надявам да ги проведем през есента, но това няма да разреши изцяло проблема. За мен трябва да се промени стратегията. Има стратегия, която е съгласно Закона за лечебните растения, но тя е доста остаряла отпреди 20-25 години и смятам, че трябва да се въведе в образователната ни система като държавна поръчка специалност билкарство. Особено в райони, където традиционно се събират. Много е широк спектърът от знания, които трябва да имат билкосъбирачите, така и билкарските пунктове, за да практикуват този занаят, тъй като изискванията особено в Европа през последните години се повишиха много. Вече се говори изцяло за търсене на активното вещество на билките, не на самата билка като вид.

За всяка билка, която се изнася от България без значение партидата дали е 200 кг или 20 тона се правят много анализи и за да са добри тези анализи, трябва да се спазват добри производствени практики. Това е най-важното в нашия бранш. Хората да приемат билкарството като трайно препитание и да се отнасят сериозно към начина на събиране, към начина на преработка, към сушенето на билките и да се спазват най-вече добрите производствени практики.“

Своето предложение за обучение по билкарство в училищата и специализираните гимназии Асоциацията ще подготви и ще адресира до Министерството на образованието.

По отношение на берачите браншовата организация от години настоява за въвеждането на специален билкарски билет, подобен на ловния. Това им искане, обаче, не се възприема сериозно от екологичното ведомство у нас.

„Много настоявахме за това наше предложение, тъй като според нас това ще улесни до голяма степен билкосъбирането. Преди да се влезе в гората за събиране на билките, трябва да се заплати горска такса, без да се знае какво ще се събере в гората и въобще това, за което се плаща, има ли го в гората. Това носи една несигурност на самите берачи, а те предварително трябва да заплатят тези такси. Това ги обременява и затова настоявахме за този билет за билкарство.“

По Закона за лечебните растения всеки може да си набере до 3 килограма билки за лични нужди.

България е страна богата на билки. Ако качеството при събирането се вдигне, това може да ни помогне да си върнем едни от първите позиции на световната карта.

 

Автор: Списание АгроКомпас
Целия материал четете в брой Август 2020



ПОСЛЕДНО ДОБАВЕНИ ВСИЧКИ...
Иновативно и печелившо земеделие с продуктите на Corteva Agriscience™
Компанията залага на иновации и био решения – това стана ясно на Портфолио Фарм край добруджанското село Победа

Атрактивни попълнения в портфолиото на Nuseed при слънчогледа
Компанията излиза и с нови култури – карината и тръстика

Листните торове на Лебозол® – сигурност и ефективност при климатични промени
Ефективното редуциране на азотното хранене ще бъде все по-важна тема в следващите години

Деница Иванова: Изкупната цена на малините за преработка падна двойно в сравнение с миналогодишната
Пазарът на малини и ягоди за прясна консумация постоянно расте

 

София, жк. Лозенец,
ул. "Червена стена" 46
тел: 0700 200 63

e-mail: office@agrocompass.bg