Агрокомпас Архив броеве
Безплатен е-майл бюлетин
Материали със свободен достъп
Home Search E-mail us
БългарскиАнглийски
ТЪРСИ В СТАТИИТЕ
Неделя, 28 Април 2024

Декември 2023

Предишен | Следващ
КАТАЛОЖЕН № 1053

ЗА ПОТРЕБИТЕЛИ

  РУБРИКИ

АГРО НОВИНИ


Рубрика: Бяло на черно Брой: Юли 2023
Може ли поливната вода за земеделските производители да бъде 100% субсидирана?
Решение на проблема с напояването - чрез създаване на Фонд мелиорации, който да се финансира от европейските земеделски субсидии

Може ли поливната вода за земеделските производители да бъде 100% субсидирана?

print

e-mail facebook

В открито писмо до медиите Ивайло Тонев, бивш управител на Напоителни системи - клон Хасково, представя концепцията за създаване на Фонд мелиорации.

Република България от страна със силно развито поливно земеделие по времето на социализма, в годините на прехода се превърна в страна изцяло разчитаща на внос на поливни култури от съседни на нас страни. Една от основните причини за това е изцяло сбърканият подход при използването на водните ресурси в страната. Промяната в климата от своя страна предполага все по-чести природни катаклизми, за посрещането на които са нужни развити и постоянно поддържани хидромелиоративни съоръжения, с цел опазване живота, здравето и имуществото на населението. Към момента липсва стратегия за поливно земеделие, а Напоителни системи с предложените цени за пренос на вода за напояване убива и малкото останали земеделски производители в сектора. Още през 2018 година от г-н Лозко Петров в Народното събрание на РБ е внесена законодателна инициатива за създаване на Фонд мелиорации, на която и до днес не се обръща внимание. Какво е решението на по-горе изложените проблеми:

Създаване на Фонд мелиорации, който се финансира от европейските земеделски субсидии и възлиза на 5-7% от земеделските субсидии на годишна база. Фонд мелиорации се управлява от Агенция мелиорации, която е преобразуваните Напоителни системи и е подчинена на Министерството на икономиката. При така представената структура поливната вода за земеделски производители ще бъде 100% субсидирана, т.е. субсидия срещу производство. Това от своя страна ще доведе до повишено производство, добавена стойност и работни места, което несъмнено ще се отрази на брутния вътрешен продукт на страната ни. Така функциониращата Агенция мелиорации ще бъде в пъти по-ефективна, по друг не по-малко важен въпрос, а именно дейности по опазване на природата от вредното въздействие на водите, за които и в момента се разходват около 20 милиона лева на годишна база от бюджета на държавата. В годините на прехода хидромелиоративните съоръжения в страната / корекции на реки, диги, отводнителни полета и др./са занемарени, което е предпоставка при наличие на високи води, от опастност за живота, здравето и имуществото на българите. Напоителни системи с търговската си дейност няма необходимия ресурс за справяне с дейността, в предприятието липсват инвестиции в механизация, а средствата по ОПВВВ се използват в голямата си част в покриване на ФРЗ. В годините на прехода Напоителни системи са разкомплектовани и все по-малко успяват да задоволяват и малкото земеделски производители. „Тук е мястото и да вметна, че Напоителни системи със свое писмо от 01.09.2022 г. изказват до Народното събрание и Министерство на земеделието положително становище за предложената законодателна инициатива. За критиците които твърдят, че фонда няма как да се финансира с европейски средства ще кажа, че Фонд мелиорации ще постигне целите си, като през икономиката на страната ще връща вложените средства в пъти и ако бъде финансиран и от бюджета на страната“, посочва Ивайло Тонев.

Фонд мелиорации се е родил още 30-те – 40-те години на миналия век, като данните за ефективността тогава от него са повече от задоволителни. На фона на многото кризи в страната, повече от всякога се вижда необходимостта от Фонд мелиорации, т. е. всички политици говорят, че икономиката е в основата на развитието, че трябва да увеличаваме БВП, да създаваме работни места, да предприемаме в аванс дейности по превенция при природни бедствия и т.н.. Фонд мелиорации е всичко това - той няма алтернатива. Водата принадлежи за земята и няма цена, тя дава живот и е изключителна държавна собственост.

Фонд мелиорации е в ръцете на изпълнителната и законодателната власт и показва желанието на властимащите, за решаване на проблемите на държавата, с цел целесъобразното използване на водния ресурс и развитие на икономиката на страната, а не милиарди левове на българския народ да стимулират чужди икономики, създавайки златни гьолове по нашите граници и с които левове в последствие се изкупуват българските земеделски земи.

Остава висящ въпросът за отговорността от бездействието на институциите, за периода 2018 - 2023 година от пропуснати ползи в големи размери от приходи в бюджета, поради отказа Фонд мелиорации да бъде реализиран, обобщава Ивайло Тонев.

 

Автор: Списание АгроКомпас
Целия материал четете в брой Юли 2023



ПОСЛЕДНО ДОБАВЕНИ ВСИЧКИ...
Иновативно и печелившо земеделие с продуктите на Corteva Agriscience™
Компанията залага на иновации и био решения – това стана ясно на Портфолио Фарм край добруджанското село Победа

Атрактивни попълнения в портфолиото на Nuseed при слънчогледа
Компанията излиза и с нови култури – карината и тръстика

Листните торове на Лебозол® – сигурност и ефективност при климатични промени
Ефективното редуциране на азотното хранене ще бъде все по-важна тема в следващите години

Деница Иванова: Изкупната цена на малините за преработка падна двойно в сравнение с миналогодишната
Пазарът на малини и ягоди за прясна консумация постоянно расте

 

София, жк. Лозенец,
ул. "Червена стена" 46
тел: 0700 200 63

e-mail: office@agrocompass.bg